YazNotu

Washington Üniversitesi Kimya Fakültesi lisans ögrencilerine yazili sinavda su soru gerçekten soruldu : ‘Cehennem isiniyor mu, soguyor mu? Tezinizi bir örnekle ispata çalisin.’
Ögrencilerin çogu, teorilerini ‘gazlar sikisinca isinir, genlesince sogur’ diyen Boyle Kanunu ile desteklediler. Bir ögrenci hariç.

Ogrenci su cevabi verdi:

‘Bu soruya cevap verebilmek için ilk bilmemiz gereken, Cehennem’in kütlesinin zaman içinde gösterdigi degisim. Özetle, Cehennem’e belli bir sürede ne kadar ruh giriyor, ne kadar ruh çikiyor, bunu bilmeliyiz.

Hipotez olarak ‘Bir ruh Cehennem’e bir kere girince bir daha çikamaz’ demek zannediyorum yanlis olmayacaktir. Demek ki, Cehennem’e sürekli giris var ama çikis yok.

Elimizde olmasi gereken ikinci veri, Cehennem’e ne kadar ruhun girdigidir. Bazi dinler ‘Benim dinimden olmayanlar Cehennem’e gider’ der. Buradan da herkesin (yani bütün ruhlarin) Cehennem’e gittigi sonucunu çikarabiliriz.

Simdi, üçüncü olarak, Cehennem’in kütlesine bir göz atalim. Boyle Yasasi’na göre, Cehennem’in isisinin ve basincinin ayni kalmasi için, hacminin yeni ruhlarin hacmi kadar artmasi gerekir. Bu…

View original post 120 kelime daha

Reklamlar