Tiji

Film de ölümle yaşam arasında paradoksa yer veriliyor. Kapsül aynı zamanda batı ve doğu da yaşanan ortak hikayesi olarak tanımlanıyor. Yönetmen filmi yazma fikrinin televizyonda izlediği haber programından sonra oluştuğunu söylüyor. Çukurca da canlı kalkan eyleminde, göğsüne ateşlenen kapsül ile katledilen Yıldırım Ayhan’ın videosunu izledikten sonra öykünün çatısını oluşturmuş. Asıl temel imge kapsül olarak uygulamış.

Filimin ana izleğinin iki önemli paradoks üzerinden şekillendiğini görüyoruz. “Filmde eylemcilerin ölümüne de neden olan kapsülleri satarak, yaşamını idame ettirmeye çalışan çocuklar ile kapsüllerden elde edilen gelirle alınacak fotoğraf makinesinin kapsüllerin ortaya çıkardığı trajedileri belgelemesi iki ayrı paradoks. Bu anlamda her iki paradoksu terazinin iki ayrı kefesine koyduğumuzda Kürt sorununun siyasal, ekonomik ve sosyal özetidir diyebiliriz.”

Çoğu insan Gezi direnişinde yaşananları yeni görmekteydi, doğudaki vahşeti batıya anlatma derdini kolaylaştıran bir sanat öğesi kullanımı gerekliydi. Batı ile doğu arasında kapsül imgesi üzerinden ortaklaştırmak ile birlikte empati duygusunu geliştiren, doğuda ki sıradanlığı yücelten bir film olduğu görülmektedir.

View original post 323 kelime daha

Reklamlar