Dünyalı bir Deli'nin Çiziktirileri

Daha öncede yazmıştım Kurban grubunu ilk albümlerinden beri takip ederim, beğenirim ve her daim dinlerim. Bu şarkıda onlara ait. Ancak yeri apayrı.

Hepimiz inanıyoruz ya da inanmıyorz. Aynı şeylere, farklı görüşlere, apayrı inançlara. Birbirimize saygı duydukça, aynı yeryüzünü paylaştığımızın bilincinde olduktan sonra insanoğlu bir şekilde filmin sonunu elbet bulacaktır.

Liseye başladığım ilk hafta din dersi hocamız bize “İnsanoğlu inanmaya muhtaçtır” demişti ve devam etmişti “Herkes birşeye inanır, dinlere inanan vardır, şeytana inanan vardır, ateşe, suya inanan vardır.” dedi. Bizim itirazımız olan “ya ateisteler” sorusunada; “onlarda Allah’ın olmadığına inanır, yani birşeye inanır kabul eder sonunda” demişti. Çok mantıklı geliyor bana. İnsanoğlu birşeye inanmaya muhtaçtır.

Burda dini tartışmıyorum. Tartışılacak bir durum değil zaten. Çok ince bir çizgi ve saygımın sonsuz olduğu bir durum. Ben dinimi yaşıyorsam ve saygı görmek istiyorsam, başkalarına da saygı göstermek zorundayım…

Konuma dönersem, paylaştığım Kurban’ın bu şarkısının sözleri insanı bir çok kez ve farklı yönlerde düşündürüyor. Rivayete göre…

View original post 62 kelime daha

Reklamlar