Hoşgeldiniz

Psikoloji ve Bilim yaşamı ve yaşayanları keşfedebilmek için devamlı araştırma halinde. Yaşam içinde İnsanın yaptığı her şey terapist gözüyle bakılarak yorumlanıyor. Malum ülkemizde herkes terapist 🙂 Bilmediklerimizi, öğrenmeye başladığımız da bakış açımız tamamen farklılaşıyor.

Ruhun Yanlızlığı kitabını okurken çok keyif almış olmalıyım. Sizler için bloga aktarmak istediklerim.

Silvano Arieti’nin yazdıklarına değinmeden edemem. Kendisi, psikotik deneyimler ile yaratıcı deneyimler arasındaki ilişkileri araştırdığı bir kitabında, çok güzel şeyler yazmıştır.

Bana göre, şiir ; günlük hayatı aşmamızı ve hiç umulmadık güzellikler ve hiç beklenmedik hakikatler bulmamızı sağlayan sihirli sentezlerden biridir. Sözünü ettiğim aşma durumu, dünyayı reddetmek anlamına gelmez. Sihir, dünyayı yeniden keşfetmemizi , Thomas Grey ile okyanusun hiç keşfedilmemiş karanlık mağaralarında değerli taşlar bulmamızı ve Richard Lovelace ile birlikte hapishane hücrelerinin parmaklarından ve duvarlarından geçmemizi sağlar. Statford -on-Avon’un şairiyle, ” ceviz kabuğuna kapanıp da, kendimizi sonsuz mekanın kralı hissetmemizi ” , bu yüce başkalaşımı, sağlayan şey, sihirdir.

Şiirlerde, içselliğin, öznelliğin, yaratıcı imgelemin uçsuz…

View original post 156 kelime daha

Reklamlar